Kädenlämpöinen joulukuu sinetöi vaisuhkon kauppavuoden
Keskon Päivittäistavarakaupan, Tokmannin ja Lindexin Stockmann-divisioonan kohdemarkkina, eli tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi 2 % joulukuussa, joka sinetöi heikosta kuluttajakysynnästä kärsineen kauppavuoden. Kasvua suurimmilta osin ajoi elintarvikekauppa 2 %:n kasvullaan, kun taas käyttötavaroiden vaikutus jäi pienemmäksi (+1 %). Käyttötavaran sisällä marraskuussa kasvuun palanneen pukeutumisen tuoteryhmän liikevaihto palasi laskevalle trendilleen (-2 %), kun taas kodin ja vapaa-ajan tuoteryhmät kasvoivat noin 2 %. Vuositasolla koko kauppa kasvoi 2 %, jota käytännössä ajoi pelkästään elintarvikkeet. Siten voimmekin sanoa vuoden 2024 olleen kaupan kannalta vaisu. Uskomme koronlaskujen ja palkankorotusten kohentavan kuluttajan luottamusta omaan talouteensa ja sitä kautta parantavan kaupan edellytyksiä kasvaa vuonna 2025.
Keskolta vahva joulukuu
Keskon Päivittäistavarakauppa (PT-kauppa) raportoi joulukuulta lähes 5 %:n ja Q4:ltä 2 %:n kasvun. Kuluttaja-asiakaskaupan joulukuu sujui selvästi markkinaa paremmin, joskin koko kvartaalin osalta Kesko jäi markkinakehityksestä. Kespron joulukuun myynti oli linjassa markkinaan nähden, mutta koko kvartaalin osalta Keskon yritysasiakaskauppa voitti selvästi markkinaosuutta edelliskvartaalien tapaan. Vahva joulukuu lupaa hyvää, mutta sijoittajan kannalta mielenkiintoista ja lyhyellä tähtäimellä keskeistä on seurata Keskon 2025 tammikuussa alkaneen hintainvestointiohjelman vaikutusta kasvulukuihin. Mikäli kasvua ei synny hintoja alentamalla herää kysymys Keskon kuluttajakonseptien todellisesta kilpailukyvystä hieman haastavammassa tai jopa normaalihkossa markkinassa (vrt. korona-aika, jolloin Kesko voitti markkinaa laatumielikuvalla). Epävarmuustekijöistä ja vaisuista viime ajan näytöistä huolimatta uskomme hintainvestointien ja erityisesti laajenevan hypermarket-verkoston tuovan Keskolle kilpailuvoimaa pitkällä tähtäimellä. Kesko raportoi tuloksensa keskiviikkona ja ennakkokommenttimme on luettavissa täältä.
Tokmannin markkinakehitys tukee odotuksiin yltämistä
Kehitys jatkui Tokmannin kannalta edelleen kaksijakoisena. Noin 53 % yhtiön liikevaihdosta tuovan päivittäistavaran myynti jatkoi kohtuullisessa kasvussa, kun taas yhtiölle tärkeän pukeutumisen tuotekategorian myynti palasi jälleen laskuun. Kodin ja vapaa-ajan tuotteiden osalta Q4 oli markkinamielessä kasvuntäyteinen, jonka uskomme tukeneen yhtiön kehitystä tilikauden viimeisellä kvartaalilla. Ennustamme Tokmannin Suomen liiketoimintojen kasvaneen Q4:llä 2,2 % lievän vertailukelpoisen kasvun ja laajentuneen myymäläverkoston avittamana, mikä on melko linjassa toteutuneen 2,9 %:n markkinakasvun kanssa. Tästä näkökulmasta tarkasteltuna ohjeistuksen alalaidalla sijaitseviin odotuksiimme yltäminen ei edellytä yhtiöltä ihmeitä. Tokmanni raportoi tuloksensa 7. maaliskuuta.
Tokmanni kertoi hiljattain lisäävänsä päivittäistavaran roolia Suomen liiketoiminnassaan, mikä näkemyksemme mukaan tuo säännöllisempää asiakasvirtaa, defensiivisyyttä ja vastapainoa viimeaikoina heikosti suoriutuneelle käyttötavarakaupalle (ks. linkit uutiseen liittyvään toimitusjohtajan haastatteluun, analyytikon haastatteluun ja kommenttiin).
Markkinakehitys vaisua Lindexin kannalta
Markkinakehitys oli Lindex-konsernin kannalta negatiivista, sille tärkeän pukeutumisen tuoteryhmän myynnin laskiessa joulukuussa 2 % ja koko Q4:n osalta 5 %. Stockmann-divisioonalle Q4-ennusteemme on -2 % ja siten liikevaihtoennusteessa on pientä laskupainetta. Koko konsernin osalta tulosennusteemme on kuitenkin hieman Lindexin ohjeistuksen alapuolella. Yhtiö raportoi Q4-tuloksensa tämän viikon perjantaina, joten alkaa näyttämään siltä, että tulos yltää ohjeistukseen ja olisi siten nykyisiä ennusteitamme parempi.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
