Scanfil Q4-aamutulos: Kuluvan vuoden tuloskasvunäkymä ylitti odotukset
Scanfil julkisti tänään aamulla Q4-tuloksensa, joka oli meidän ja konsensuksen odotuksia parempi. Raportin tärkein osa oli kuitenkin tulosohjeistus, joka indikoi kuluvalle vuodelle selkeää ja odotuksia vahvempaa tulosparannusta. Osinkoa Scanfil aikoo korottaa tänä keväänä täsmälleen odotusten mukaisesti kahdella sentillä 0,21 euroon osakkeelta, mikä on yhtiölle jo 10. korotus putkeen. Kokonaisuutena raportti taipuu mielestämme selvästi positiiviselle puolelle ja alustavan arviomme mukaan Scanfilin lähiaikojen tulosennusteisiimme kohdistuu nousupaineita.
Scanfilin mittapuulla erittäin hyvä orgaaninen kasvu jatkui
Scanfilin liikevaihto kasvoi Q4:llä hyvästä vertailutasosta 16 % 222 MEUR:oon, mikä oli melko hyvin linjassa meidän ja konsensuksen ennusteiden kanssa. Liikevaihtoa kiritti Q4:llä 15 MEUR:lla edelleen komponenttien spot-ostoihin liittynyt tilapäismyynti. Tämä matalakatteinen myynti oli kuitenkin noin vertailukauden tasolla, joten Scanfilin orgaaninen kasvu oli yhtiön skaalassa vahvalla 16 %:n tasolla (vrt. Scanfilin pitkän tavoite 5-7 %:n vuosittainen kasvu). Arviomme mukaan orgaaninen kasvu on ollut volyymivetoista, vaikka hinnatkin ovat nousseet. Kasvu oli laajalla pohjalla, sillä kaikki asiakassegmentit kasvoivat reippaasti Q4:llä.
Tulos parani odotetusti vertailukaudesta
Liikevoittoa Scanfil kasvatti Q4:llä 45 % vaisusta vertailukaudesta 13,4 MEUR:oon, mikä ylitti vajaalla 10 %:lla meidän ja konsensuksen niin ikään yksimieliset tulosennusteet. Liikevoitto-% toipui Q4:lla jo kohtuulliselle tasolle 6,0 %:iin, vaikka mainittu tilapäinen myynti luonnollisesti laimensi marginaalia eikä tuottavuuskaan muun muassa Kiinan koronarasitteiden takia ole ollut luultavasti vielä optimaalinen. Alemmilla riveillä rahoituskulut ja verot olivat jokseenkin odotustemme mukaiset ja Scanfilin Q4:n 0,16 euron EPS ylitti odotukset operatiivista tulosta heijastellen. Liiketoiminnan rahavirta jatkoi Q4:llä toipumistaan vahvaa tulosta peilaten ja oli noin liikevoiton verran positiivinen. Käyttöpääomaa yhtiö ei kuitenkaan näytä vuosina 2021-2022 paisuneesta varastostaan saaneen vielä vapautettua, mutta kommenttien perusteella tämä työ on edelleen varsin korkealla johdon prioriteettilistalla.
Ohjeitus ylitti odotukset ja indikoi selvää tuloskasvua tälle vuodelle
Scanfil antoi vuodelle 2023 ohjeistuksen, jonka mukaan yhtiön liikevaihto on 820-890 MEUR ja oikaistu liikevoitto 49-55 MEUR. Lisäksi yhtiö arvioi tilapäisten spot-ostojen olevan merkittävästi alemmat kuin vuonna 2022 (2022: spot-ostot 81 MEUR). Ennustimme ennen tulosta Scanfin tekevän tänä vuonna 755 MEUR:n liikevaihdolla 48 MEUR:n oikaistun liikevoiton ja konsensusodotukset olivat tuloksen osalta vain hieman meitä ylempänä. Näin ollen tulosennusteisiimme kohdistuu ohjeistuksen myötä nousupaineita. Liikevaihto-ohjeistuksen perusteella kysyntätilanne vaikuttaa jatkuvan hyvin vahvana, vaikka joitakin spot-ostoja tehtäisiin myös tänä vuonna (ennusteessamme spot-ostot olivat marginaalisia). Lähiajan riskeiksi yhitö liputti raportissa yllätyksettömäksi Euroopan ja maailman talouden sekä puolijohteiden saatavuuden, mutta väkevän ohjeistuksen valossa näihin tekijöihin liittyvät huolet eivät vaikuta erityisen akuuteilta.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Scanfil
Scanfil on vuonna 1976 perustettu vertikaalisesti integroitunut ja etenkin teollisuuden elektroniikkaan asemoitunut sopimusvalmistaja. Yhtiö on keskittynyt elektroniikan ja erilaisten järjestelmien muodostamien tuotekokonaisuuksien integrointiin. Päivittäisen tekemisen tasolla tämä tarkoittaa sitä, että Scanfililla on taitoa valmistaa asiakkaan (ts. OEM-yhtiön) koko tuote tai sen osakokonaisuus. Scanfilin liiketoiminta on vahvasti Euroopan talousalueen ohjaamaa, sillä suurin osa liikevaihdosta tulee tältä alueelta. Muista maantieteellisistä alueista yhtiölle tärkeimpiä ovat Aasia sekä Pohjois-Amerikka.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut26.10.2022
2021 | 22e | 23e |
---|
2021 | 22e | 23e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 695,7 | 841,4 | 755,0 |
kasvu-% | 16,9 % | 20,9 % | −10,3 % |
EBIT (oik.) | 40,3 | 44,3 | 47,5 |
EBIT-% (oik.) | 5,8 % | 5,3 % | 6,3 % |
EPS (oik.) | 0,47 | 0,52 | 0,55 |
Osinko | 0,19 | 0,21 | 0,23 |
Osinko % | 2,6 % | 2,5 % | 2,7 % |
P/E (oik.) | 15,78 | 16,06 | 15,32 |
EV/EBITDA | 9,83 | 9,99 | 8,50 |
