Teleste Q4'24: Pohjois-Amerikan kasvuhanat aukeamassa
Nostamme Telesten suosituksen lisää-tasolle (aik. vähennä) ja tavoitehinnan 3,2 euroon (aik. 2,4 EUR). Telesten Q4-raportti vahvisti yhtiön operatiivisen tuloskäänteen edenneen hyvin loppuvuodesta, ja markkinatilanne Euroopassa ei näytä menevän enää huonompaan suuntaan. Samaan aikaan yhtiön Pohjois-Amerikan valloitus etenee hyvää vauhtia, ja tänä vuonna voimalla kasvavat volyymit alkavat näkyä myös yhtiön tuloskasvussa. Kokonaisuutena luottamuksemme Telestelle lähivuosille ennustamaamme tuloskasvuun vahvistui raportin myötä, mihin peilattuna osakkeen arvostus näyttää maltilliselta. Lyhyellä tähtäimellä mahdolliset tuontitullit toimivat riskitekijänä, mutta emme näe niillä olennaista vaikutusta hieman pidemmän aikavälin laajentumissuunnitelmien kannalta.
Odotettu tulosparannus loppuvuodesta
Telesten liikevaihto kasvoi 19 % 36,5 MEUR:oon ylittäen 34,1 MEUR:n ennusteemme. Broadband Networksissa kasvu oli erityisen ripeää (+30 %) heikolta vertailukaudelta. Yksikön saadut tilaukset kasvoivat merkittävästi (+51 %) heijastellen Pohjois-Amerikan voitettuja asiakkaita ja niiden loppuvuotta kohti kasvanutta kysyntää. Myös Public Safety and Mobility kasvoi (+8 %) suurten projektitoimitusten turvin, mutta tilauskertymä oli sen sijaan vaisumpaa (-30 %). Segmentin tilauskanta on kuitenkin edelleen hyvällä tasolla. Volyymikasvun ja tehtyjen merkittävien kulusäästöjen myötä oikaistussa liikevoitossa (0,8 MEUR) nähtiin odotetusti merkittävä tasokorjaus vertailukaudesta (Q4’23: -1,4 MEUR). Raportoitu liikevoitto oli kuitenkin selvästi pakkasella (-5,7 MEUR) tuotekehitysaktivointien alaskirjauksen vuoksi, mitkä liittyivät hajautetun verkkoarkkitehtuurimarkkinan odotettua hitaampaan kehitykseen.
Luottamus positiivisen kehityksen jatkumiseen vahvistui
Teleste ohjeisti vuoden 2025 liikevaihdon olevan 135-150 MEUR ja oikaistun liiketuloksen 4-7 MEUR. Aiemmat ennusteemme olivat ohjeistuksen kanssa linjassa, joten lyhyen pään ennustemuutoksen jäivät maltillisiksi. Keskipitkän aikavälin ennusteisiimme teimme kuitenkin maltillisia positiivisia tarkennuksia. Broadband Networksissa Pohjois-Amerikan volyymit tulevat kasvamaan merkittävästi samalla kun Euroopan markkinan lasku on pysähtynyt, ja H2’25:llä täälläkin nähdään DOCSIS 4.0 -teknologiaan liittyviä toimituksia. Public Safety and Mobilityn kehitys jatkuu tasaisempana maltillisen kannattavan kasvun polulla. Lyhyen aikavälin kehitykseen riskejä aiheuttaa erityisesti mahdolliset USA:n asettamat tuontitullit. Näiltä Teleste pyrkii suojautumaan mm. paikallisen varaston kasvattamisella ja mahdollisella loppukokoonpanon pystyttämisellä. Tullit voisivat aiheuttaa painetta kannattavuuteen, mutta nämä saataisiin oletettavasti siirrettyä hintoihin melko hyvin ottaen huomioon, että yhtiön kilpailijat kärsisivät pitkälti samassa mittakaavassa (ei tuotantoa USA:ssa). Tullien mahdollisia negatiivisia vaikutuksia on myös huomioitu jossain määrin jo ohjeistuksessa.
Lähivuosien piristyvä tuloskasvu antaa tukea arvostukselle
Kuluvan vuoden ennusteella Telesten arvostus (oik. P/E 14x ja EV/EBIT 13x) on suhteellisen neutraali, mutta ei vielä erityisen houkutteleva. Q4-raportti oli mielestämme kuitenkin rohkaiseva, sillä se osoitti että 1) Pohjois-Amerikan laajeneminen etenee suunnitellusti, 2) Euroopan markkinan lasku on pysähtynyt ja 3) trimmattu kulurakenne on luonut hyvän pohjan tuloskasvulle volyymien kasvaessa jatkossa. Tuloskasvuun liittyvän luottamuksen vahvistumisen myötä olemmekin valmiita katsomaan arvostusta hieman aiempaa pidemmälle. Ennusteillamme vuosien 2026-2027 P/E-kertoimet laskevat matalalle 10x-9x tasolle ja EV/EBIT-kertoimet (9x-8x) ovat myös kohtuullisia. Parantunut liiketoiminnan trendi ja näkymät huomioiden pidämmekin osakkeen arvostusta ja riski/tuotto-suhdetta varovaisen kiinnostavana.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille