Sisäpiiritieto: QPR Software Oyj selvittää mahdollisuuksia toteuttaa osakeanti vuoden 2025 ensimmäisellä vuosineljänneksellä; Yhtiö on saanut peruuttamattomat sitoumukset merkitä osakkeita vähintään 1,4 miljoonalla eurolla
EI JULKISTETTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI, KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI AUSTRALIAAN, KANADAAN, HONGKONGIN KIINAN KANSANTASAVALLAN ERITYISHALLINTOALUEELLE, JAPANIIN, UUTEEN-SEELANTIIN, SINGAPOREEN, ETELÄ-AFRIKKAAN TAI YHDYSVALTOIHIN TAI MIHINKÄÄN MUUHUN VALTIOON, JOSSA LEVITTÄMINEN TAI JULKISTAMINEN OLISI LAINVASTAISTA.
QPR SOFTWARE OYJ SISÄPIIRITIETO 25.2.2025 KLO 20:30
Sisäpiiritieto: QPR Software Oyj selvittää mahdollisuuksia toteuttaa osakeanti vuoden 2025 ensimmäisellä vuosineljänneksellä; Yhtiö on saanut peruuttamattomat sitoumukset merkitä osakkeita vähintään 1,4 miljoonalla eurolla
QPR Software Oyj:n (jäljempänä ”Yhtiö”) hallitus selvittää mahdollisuuksia osakeannin toteuttamiseen vuoden 2025 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana Yhtiön kasvun kiihdyttämiseksi lisäämällä panostuksia Yhtiön myyntiin ja markkinointiin, sekä rahoitusaseman vahvistamiseksi, mukaan lukien mahdollisuuksia suunnatun osakeannin toteuttamiseksi. Mahdollinen osakeanti toteutettaisiin Yhtiön 15.5.2024 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle myöntämän valtuutuksen nojalla, jolla hallitus valtuutettiin päättämään uusien osakkeiden antamisesta ja Yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden luovuttamisesta yhdessä tai useammassa erässä, sisältäen oikeuden poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta. Jäljellä olevan valtuutuksen perusteella uusia osakkeita voidaan antaa ja Yhtiön hallussa olevia omia osakkeita luovuttaa osakeannissa enintään 4 478 695 kappaletta. Yhtiö pyrkii siihen, että mahdollisella osakeannilla kerättävien varojen bruttomäärä olisi noin 1,4–2 miljoonaa euroa.
Yhtiö on saanut Oy Fincorp Ab:lta, First Fellow Oy:ltä ja Oy Formikafinn Ab:lta peruuttamattomat sitoumukset merkitä uusia osakkeita mahdollisessa osakeannissa yhteensä vähintään 1,4 miljoonalla eurolla. Sitoumukset ovat ehdollisia sille, että merkittävän osakkeen merkintähinta mahdollisessa osakeannissa on korkeintaan osakeannin merkintäajan käynnistämistä koskevaa Yhtiön hallituksen päätöstä edeltävän viiden (5) kaupankäyntipäivän kaupankäyntimäärillä painotettu osakkeen keskikurssi Nasdaq Helsinki Oy:ssä, kuitenkin siten, että merkintähinta ei ylitä Yhtiön osakkeen päätöskurssia Nasdaq Helsinki Oy:ssä mahdollisen osakeannin merkintäajan käynnistämistä koskevaa Yhtiön hallituksen päätöstä edeltävänä kaupankäyntipäivänä. Lisäksi Oy Fincorp Ab:n merkintäsitoumuksen perusteella merkittävien osakkeiden määrää vähennetään tarvittaessa sen varmistamiseksi, että Oy Fincorp Ab:lle ei suoraan mahdolliseen osakeantiin osallistumisen perusteella synny velvollisuutta tehdä arvopaperimarkkinalain (746/2012, muutoksineen) mukaista pakollista ostotarjousta kaikista muista Yhtiön osakkeista ja niihin oikeuttavista arvopapereista. Sitoumukset ovat voimassa 31.3.2025 saakka.
Yhtiö totesi vuoden 2024 tilinpäätöstiedotteessaan, että vuonna 2025 Yhtiö siirtää osana käännestrategiaansa painopisteensä kasvuun ja liiketoiminnan kehittämiseen. Kasvua haetaan erityisesti Yhdysvalloista, Euroopasta ja Lähi-idästä, ja sitä tukee kumppaniverkoston vahvistaminen. Mahdollisella osakeannilla kerättävillä varoilla olisi tarkoitus tukea tämän käännestrategian toteuttamista.
Päätökset mahdollisen osakeannin toteuttamisesta ja sen ehdoista tehdään ja tiedotetaan myöhemmin, eikä osakeannin toteuttaminen ole varmaa. Mahdollisen osakeannin pääjärjestäjänä toimisi Evli Oyj.
Lisätietoja:
QPR Software Oyj
Heikki Veijola
Toimitusjohtaja
Puh. +358 40 922 6029
QPR Software lyhyesti
QPR Software (Nasdaq Helsinki) on johtava toimija Digital Twin of an Organization (DTO) -teknologiassa ja yksi maailman edistyneimmistä prosessilouhinnan ohjelmistoyhtiöistä. Yhtiö innovoi, kehittää ja toimittaa ohjelmistoja organisaatioiden toiminnan analysointiin, seurantaan ja mallintamiseen. Lisäksi QPR tarjoaa asiantuntevia konsultointipalveluita varmistaakseen asiakkailleen täyden hyödyn ohjelmistoista ja niihin liittyvistä menetelmistä.
www.qpr.com/fi
JAKELU
Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
TÄRKEITÄ TIETOJA
Tätä tiedotetta ei tule pitää tarjouksena myydä arvopapereita Yhdysvalloissa. Arvopapereita ei saa myydä Yhdysvalloissa, ellei niitä ole rekisteröity Yhdysvaltain arvopaperimarkkinoita valvovassa viranomaisessa (Securities and Exchange Commission) tai Yhdysvaltain vuoden 1933 arvopaperilain, muutoksineen, rekisteröinnistä säädetyn poikkeuksen mukaisesti. Yhtiön aikomuksena ei ole rekisteröidä mitään osaa osakeannista Yhdysvalloissa eikä tarjota arvopapereita yleisölle Yhdysvalloissa.
Tämän tiedotteen jakelua voidaan rajoittaa lailla, ja henkilöiden, joiden haltuun tämä asiakirja tai muut tässä viitatut tiedot tulevat, on saatettava sanotut rajoitukset tietoonsa ja noudatettava niitä. Tässä tiedotteessa esitettyjä tietoja ei ole tarkoitettu julkaistavaksi tai levitettäväksi, kokonaan tai osittain, suoraan tai välillisesti, Australiaan, Kanadaan, Hongkongin Kiinan kansantasavallan erityishallintoalueelle, Japaniin, Uuteen-Seelantiin, Singaporeen, Etelä-Afrikkaan tai Yhdysvaltoihin, tai näissä maissa tai mihinkään muuhun maahan tai missään muussa maassa, jossa julkaiseminen tai levittäminen olisi lainvastaista. Näiden rajoitusten noudattamatta jättäminen voi tarkoittaa minkä tahansa tällaisen maan arvopaperilainsäädännön rikkomista. Tämä tiedote ei ole suunnattu eikä sitä ole tarkoitettu jaettavaksi tai käytettäväksi sellaiselle henkilölle tai yhteisölle, joka on kansalainen tai asuu tai sijaitsee missä tahansa paikkakunnalla, osavaltiossa, maassa tai muulla lainkäyttöalueella, jossa jakelu, julkaiseminen, saatavuus tai käyttö olisi vastoin lakia tai asetuksia tai joka vaatisi rekisteröintiä tai toimilupaa tällaisella alueella.
Tämä tiedote on tarkoitettu Euroopan talousalueen jäsenvaltioissa vain asetuksessa (EU) 2017/1129 (“Esiteasetus”) määritellyille kokeneille sijoittajille. Tämä tiedote ei ole Esiteasetuksessa tarkoitettu esite eikä sellaisenaan tai osaksi muodosta eikä sitä tule pitää tarjouksena myydä tai tarjouspyyntönä ostaa, hankkia tai merkitä arvopapereita tai kehotuksena sijoitustoimintaan ryhtymiseen.
Tämä tiedote voidaan jakaa ja on suunnattu vain henkilöille, jotka ovat (i) Yhdistyneen kuningaskunnan ulkopuolella; tai (ii) vuoden 2000 rahoituspalvelu- ja markkinalain (Financial Services and Markets Act) (Financial Promotion) vuoden 2005 määräyksen (”Määräys”) artiklan 19(5) piiriin kuuluvia sijoitusalan ammattilaisia; tai (iii) Määräyksen artiklan 49(2)(a)-(d) piiriin kuuluvia korkean varallisuusaseman yhtiöitä (high net worth companies) ja muita henkilöitä, joille se voidaan laillisesti antaa tiedoksi (kaikki tällaiset henkilöt jäljempänä ”Relevantit henkilöt”). Kaikki tässä tiedotteessa mainitut arvopaperit on tarkoitettu vain Relevanteille henkilöille, ja jokainen kutsu, tarjous tai sopimus merkitä, ostaa tai muutoin hankkia sanottuja arvopapereita tehdään ainoastaan Relevanteille henkilöille. Kenenkään, joka ei ole Relevantti henkilö, ei tule toimia tämän tiedotteen perusteella tai luottaa siihen tai sen sisältöön.
Mitään sopimusta, sitoumusta tai sijoituspäätöstä ei tule tehdä perustuen tämän tiedotteen osaan tai tietoon sen levittämisestä, eikä näihin tule luottaa minkään sopimuksen, sitoumuksen tai sijoituspäätöksen yhteydessä. Tämän tiedotteen sisältämiä tietoja ei ole riippumattomasti vahvistettu. Tässä tiedotteessa annettujen tietojen tai näkemysten oikeudenmukaisuudesta, virheettömyydestä, täydellisyydestä tai oikeellisuudesta ei ole annettu mitään nimenomaisia tai hiljaisia vakuutuksia tai sitoumuksia, eikä näihin tulisi luottaa. Yhtiö tai mikään sen lähipiiriin kuuluvista tahoista, neuvonantajista tai edustajista tai mikään muu taho ei ole vastuussa mistään (tuottamuksellisesti tai muutoin aiheutuneesta) vahingosta, joka aiheutuu tämän tiedotteen käytöstä tai sen sisällöstä tai muutoin tämän tiedotteen yhteydessä. Jokaisen on luotettava omiin selvityksiinsä ja analyyseihinsa Yhtiöstä, sen tytäryhtiöistä, sen arvopapereista ja transaktioista, mukaan lukien niihin liittyvät hyödyt ja riskit.
Tulevaisuuteen suuntautuvat lausunnot
Tämä tiedote sisältää tulevaisuutta koskevia lausumia. Nämä lausumat eivät välttämättä perustu historiallisiin tosiseikkoihin, vaan ne ovat lausumia tulevaisuuden odotuksista. Termien kuten ”aikoo”, ”arvioi”, ”ennustaa”, ”jatkaa”, ”mahdollinen”, ”odottaa”, ”ohjeistus”, ”olettaa”, ”pitäisi”, ”saattaa”, ”suunnittelee”, ”tähtää”, ”uskoo”, ”voisi” ja vastaavista ilmaisuista voidaan tunnistaa tulevaisuuteen suuntautuvia lausuntoja. Muut tulevaisuutta koskevat lausumat voidaan tunnistaa asiayhteydestä, jossa lausumat on esitetty. Nämä tulevaisuutta koskevat lausumat perustuvat tämänhetkisiin suunnitelmiin, arvioihin, ennusteisiin ja odotuksiin, eivätkä ne ole takeita tulevasta tuloksesta. Ne perustuvat tiettyihin tällä hetkellä perusteltavissa oleviin odotuksiin, jotka saattavat osoittautua virheellisiksi. Tällaiset tulevaisuutta koskevat lausumat perustuvat oletuksiin, ja niihin liittyy riskejä ja epävarmuustekijöitä. Lukijoiden ei pitäisi luottaa näihin tulevaisuutta koskeviin lausumiin. Lukuisat tekijät saattavat aiheuttaa sen, että yhtiön todellinen liiketoiminnan tulos tai taloudellinen asema eroaa olennaisesti tulevaisuutta koskevissa lausumissa nimenomaisesti ilmaistusta tai niistä pääteltävissä olevasta liiketoiminnan tuloksesta tai taloudellisesta asemasta. Yhtiö tai mikään sen lähipiiriin kuuluvista tahoista, neuvonantajista tai edustajista tai mikään muu taho ei ole velvollinen tarkastamaan, vahvistamaan tai julkaisemaan mitään muutoksia mihinkään tulevaisuutta koskeviin lausumiin, jotta niissä otettaisiin huomioon tämän tiedotteen päivämäärän jälkeiset tapahtumat tai olosuhteet.