Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Uusimmat
  • Pörssi
    • Aamukatsaus
    • Osakevertailu
    • Pörssikalenteri
    • Osinkokalenteri
    • Analyysi
    • Artikkelit
    • Sisäpiirin kaupat
  • inderesTV
  • Mallisalkku
  • Foorumi
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Opi
    • Sijoituskoulu
    • Q&A
    • Analyysikoulu
  • Meistä
    • Seurantayhtiöt
    • Tiimi

Fedin pöytäkirjat: Kyyhkyjä ilmaantui kokouspöytään

– Marianne PalmuEkonomisti

Siinä missä Federal Reserven viimeisin korkopäätös oli yksimielinen, eilen illalla julkaistut kokouspöytäkirjat näyttivät tyystin erilaista tarinaa. Sen mukaan keskuspankin pöydässä istuu nyt entistä enemmän vastakkain haukkoja ja kyyhkyjä.

Inflaatioriskit ja tarve korkojen lisänostoille olivat selvänä teemana kokouspöytäkirjoissa. Keskuspankissa moni näkee edelleen inflaatioriskit merkittävinä, ja siksi rahapolitiikan tauko ei olisi välttämättä vielä ajankohtainen. Toisaalta keskuspankin konsensus alkaa myös rakoilla, sillä kaksi kokouksen osallistujaa olisi jo jättänyt korot ennalleen tai ainakin tukeneet sitä puoltavaa ehdotusta. Vastakkaiset mielipiteet ovat näkyneet myös keskuspankkiirien kommenteissa kokouksen jälkeen.

Kyyhkyjen näkemyksiä puoltaa Yhdysvaltain taloudessa nopeasti hidastunut inflaatio, haukkojen mielipiteitä taas edelleen tavoitetta korkeammat luvut ja kuumana käyvä työmarkkina. Kuten ao. kuvasta näkyy, Yhdysvaltain talousdata on ollut viime kuukausina odotuksia vahvempaa ja tässä suhteessa maa on kasvattanut eroa euroalueeseen ja Kiinaan. Taantumapuheet tämän vuoden osalta ovat selvästi vähentyneet myös keskuspankin sisällä, joten rahapolitiikka ei sen perusteella ole vielä ainakaan liian kireää.

Lähde: Bloomberg

Pääjohtaja Powell mainitsikin korkopäätöksen yhteydessä, että syyskuussa korkoja voidaan myös nostaa, eli pieni ovi jätettiin auki tulevillekin nostoille. Mielestäni nykytilanne puoltaa kuitenkin pitkää paussia, eli korkohuippu olisi vihdoin saavutettu ja nyt olisi aika seurata sitä, kuinka rahapolitiikka taloudessa vaikuttaa, sillä rahapolitiikan pidentyvistä viipeistä on puhuttu paljon. Myös futuurimarkkinan todennäköisyydet puoltavat paussia: Fed Watchin mukaan todennäköisyys paussille loppuvuodeksi on 57,6 %, ja korkojen nostolle nykytasolta n. 37 %. Vielä kuukausi sitten suurempi lukema annettiin korkojen pysymiselle nykytasolta ja pari kuukautta sitten vielä uumoiltiin korkojen laskuakin kuluvana vuonna. Korko-odotuksia on siis korjattu ylöspäin. Seuraavaa kokousta edeltävät inflaatio- ja työllisyysluvut määrittävät pitkälti odotuksia, ja etenkään kuluttajahintoihin ei nyt kaivattaisi yllätyksiä ylöspäin.

Tänään julkaistavia tärkeitä makrolukuja:

15:30 US: Uudet työttömyyskorvaushakemukset, Bloombergin ennuste 240 k/edellinen 248 k

15:30 US: Philadelphia Fed-indeksi, elo, Bloombergin ennuste -10,2/edellinen -13,5

Huomenna julkaistavia tärkeitä makrolukuja:

12:00 EZ: Kuluttajahinnat, alustava, MoM, heinä, Bloombergin ennuste -0,1 %/edellinen -0,1 %

12:00 EZ: Kuluttajahinnat, alustava, YoY, heinä, Bloombergin ennuste 5,3 %/edellinen 5,3 %

12:00 EZ: Pohjakuluttajahinnat, alustava, YoY, heinä, Bloombergin ennuste 5,5 %/edellinen 5,5 %

Luetuimmat artikkelit

Talouden myyttejä murtamassa: Saksan teollisuus on menneen talven lumia
10.12.2025 Artikkeli
Federal Reserven korkopäätös: Riidankylväjät vauhdissa
10.12.2025 Artikkeli
Taloustieteen myyttejä murtamassa: Datakeskusinvestoinnit johtavat aina vain parempaan tekoälyyn
16.12.2025 Artikkeli
Nousuviikko takana, USA:n työllisyystaantuma ei edelleenkään luvuissa
08.12.2025 Artikkeli
USA:n työllisyysluvut: Taapertaen kohti vuoden loppua
16.12.2025 Artikkeli
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke
Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.