Outokummun hiljaista jaksoa edeltävä puhelu tarjosi päivityksen markkinatilanteeseen
Outokumpu järjesti eilen Q1:n hiljaista jaksoa edeltävän sijoittajapuhelun. Puhelussa yhtiö valotti eritoten ruostumattoman teräksen markkinatilannetta ja kommentoi tullipolitiikan pohjalta tehtyjä havaintoja markkinasta.
Toimituksien toteuma jää ohjeistushaarukan alalaidan tuntumaan
Outokumpu on ohjeistanut sen Q1’25:n ruostumattoman teräksen myyntimäärien kasvavan 10-20 % Q4’24:stä. Puhelussa yhtiö toisti tämän arvion, mutta kommentoi toteuman asettuvan nykytiedon valossa lähemmäs haarukan alalaitaa. Tämä on linjassa ennusteemme kanssa, joka odottaa konsernin myyntimäärien kasvavan vajaa 13 % edellisestä neljänneksestä. Ruostumattoman teräksen toimituksien keskihinnoissa nähty laskupaine on yhtiön mukaan myös ennallaan.
Kysyntäkuvassa ei olennaisia muutoksia
Yhtiön mukaan ruostumattoman teräksen myyntimäärät kohoavat molemmissa segmenteissä eli sekä Europessa että Americasissa, mikä heijastelee erityisesti kausiluonteisuutta. Kommenttien perusteella yhtiö on havainnut Euroopassa pieniä viitteitä markkinan piristymisestä ja ymmärryksemme mukaan mm. valmistavan teollisuuden ja rakentamisen aloilla kysyntäkuva on lievästi toipunut, mikä on linjassa talouden pehmeiden indikaattorien kanssa. Samaan aikaan esimerkiksi kuluttajakysynnän ajamien tuotealueiden kysyntä on edelleen vaisua. Yhtiön mukaan jakelijat ovat kasvattaneet ruostumattoman teräksen varastojaan, jotka ovat alle pitkän aikavälin keskimääräisten tasojen, mutta koholla nykyiseen kysyntään nähden. Alkuvuoden lakkojen vaikutuksen yhtiö arvioi olevan Q1:llä 15 MEUR negatiivinen, mikä on linjassa aiemmin kommunikoidun kanssa.
Americas-liiketoiminta-alueen kysyntä on säilynyt vaisuna, mihin on ymmärryksemme mukaan vaikuttanut olennaisesti tullipolitiikka ja siihen liittyvä epävarmuus. Markkinalla ei ole viitteitä piristyvästä kysynnästä ja eri sektorien pehmeys on laaja-alaista, pois lukien öljy- ja kaasuteollisuus, joka on positiivinen poikkeus markkinalla. Pohjois-Amerikassa jakelijoiden varastot ovat niin ikään pidemmän tähtäimen tasoon suhteutettuna matalalla tasolla, mutta koholla nykyiseen kysyntätilanteeseen suhteutettuna. Ferrochrome-segmentin osalta yhtiö kommentoi ainoastaan, että sen matalahiilisen ferrokromin kysyntä on jatkunut hyvänä.
Kaiken kaikkiaan yhtiön kommentit kysynnästä tiivistyy siihen, että loppukäyttäjien kysynnässä ei ole tapahtunut suuria muutoksia ja markkina on säilynyt pehmeänä. Tämä on mielestämme linjassa teollisuuden aktiviteetin ison kuvan kanssa.
Tullipolitiikka on tapetilla
Yhdysvaltojen hallinnon tullipolitiikka ja siihen liittyvät kommentit olivat merkittävässä osassa puhelua. Outokumpu toisti aiemmat kommenttinsa siitä, että sen tuonti Meksikon tehtaalta Yhdysvaltoihin on hyvin pienimuotoista (10-20 Ktonnia), joten tulleilla ei ole olennaista vaikutusta Outokumpuun. Lisäksi yhtiön asiakkaat ovat kommunikoineet jatkavansa ostoja, vaikka tullit heijastuisivat näihin toimituksiin. Outokumpu myös toisti aiemman viestinsä siitä, että Yhdysvaltojen asettamat tullit hyödyttävät sitä, koska se on kärsinyt Pohjois-Amerikkaan tulleesta matalan hinnan tuontiteräksestä. Olemme arvioineet, että Yhdysvaltojen asettamat tullit voivat johtaa siihen, että Euroopan markkinalle kohdistuu suurempi tuontipaine, mikä heikentäisi markkinaa entisestään. Yhtiön mukaan se ei ole havainnut vientiä Yhdysvalloista Atlantin tälle puolelle, mutta muistutti sen olevan tärkeää, että EU kykenee reagoimaan mahdollisiin muutoksiin tuontipaineessa. Kaiken kaikkiaan tulkintamme on, että tullipolitiikka on toistaiseksi aiheuttanut pääasiassa epävarmuutta markkinassa, eli hidastanut kysynnän elpymistä, mutta kokonaisuutena konkreettiset vaikutukset ovat vähäisiä.
Tulos paranee kausiluonteisesti
Outokumpu on ohjeistanut sen Q1’25:n käyttökatteen kasvavan Q4’24:stä ja tämä ohjeistus on ennallaan. Puhelussa yhtiö muistutti lakkojen vaikutuksen lisäksi siitä, että sen huoltokulut laskevat Q1:llä noin 10 MEUR edellisestä neljänneksestä ja, että metallien hintojen muutoksista johtuen se tulee kärsimään pienistä varasto- ja johdannaistappioista. Lisäksi kausiluonteisuuden takia yhtiön rahavirtaan heijastuu negatiivisesti käyttöpääoman sitoutuminen neljänneksellä. Nykyisessä heikossa syklissä yhtiö jatkaa toimia kustannuskilpailukykynsä vahvistamiseksi, mitä heijastellen se on edistänyt tavoitetta saavuttaa tilinpäätöksen yhteydessä kerrotut 50 MEUR:n kustannussäästöt kuluvan vuoden aikana.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Outokumpu
Outokumpu on vuonna 1932 perustettu ruostumattoman teräksen globaali valmistaja. Yhtiön liiketoiminta perustuu kykyyn räätälöidä ruostumatonta terästä lähes mihin tahansa muotoon ja käyttötarkoitukseen. Yhteiskunnan perusrakenteiden ja kuuluisien maamerkkien lisäksi yhtiön asiakkaat valmistavat ruostumattomasta teräksestä tuotteita kotitalouksien ja teollisuuden käyttöön. Outokummun palveluksessa on tuhansia ammattilaista yli useassa kymmenessä maassa. Konsernin pääkonttori sijaitsee Helsingissä.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut14.02.
2024 | 25e | 26e |
---|
2024 | 25e | 26e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 5 942,0 | 6 486,9 | 6 851,1 |
kasvu-% | −14,6 % | 9,2 % | 5,6 % |
EBIT (oik.) | −43,1 | 102,2 | 302,8 |
EBIT-% (oik.) | −0,7 % | 1,6 % | 4,4 % |
EPS (oik.) | −0,08 | 0,11 | 0,45 |
Osinko | 0,26 | 0,10 | 0,20 |
Osinko % | 9,0 % | 3,4 % | 6,7 % |
P/E (oik.) | - | 27,53 | 6,54 |
EV/EBITDA | 8,28 | 4,78 | 2,81 |
