Lassila & Tikanoja Q4’24 -ennakko: Tasaista tuksutusta
L&T raportoi tuloksena torstaina klo 8. Odotamme oik. liiketuloksen olleen suunnilleen vertailukauden tasolla. Tämän vuoden näkymien suhteen odotamme yhtiön ohjeistavan samaan tapaan kuin 2024 eli liikevaihdon olevan samalla tasolla ja oik. liikevoiton olevan samalla tasolla tai parempi.
Ruotsin asiakasmenetys painaa edelleen liikevaihtokehitystä
Ennustamme L&T:n liikevaihdon laskeneen 4 % Q4:lla. Ympäristöpalveluissa odotamme vertailukauden tasoista liikevaihtoa, mutta muissa segmenteissä laskua johtuen mm. Teollisuuspalveluiden vahvasta vertailukaudesta sekä Ruotsin Kiinteistöpalveluiden vuoden 2024 alussa tapahtuneen asiakasmenetyksen myötä.
Oikaistu tulos stabiili, alaskirjaus painaa raportoituja lukuja
Ennustamme oik. liikevoiton parantuneen hienoisesti vajaaseen 8 MEUR:oon vertailukauden reilusta 7 MEUR:sta. Parannusta tukee etenkin Ympäristöpalvelut, jossa vertailukausi oli vaisu. Ennustamme myös Suomen Kiinteistöpalvelujen parantaneen, kun taas Ruotsin Kiinteistöpalveluissa odotamme yhä vertailukautta heikompaa suoritusta ja selvää tappiota. L&T kirjaa Q4:lle 23 MEUR liikearvon arvonalennuksen, josta yhtiö tiedotti joulukuussa (kommentti täällä). Tämä painaa raportoidut luvut selvästi tappiolle.
Ohjeistus oletettavasti aiempien vuosien kaltainen
Odotamme L&T:n ohjeistavan vuotta 2025 samaan tapaan kuin 2024 eli liikevaihdon olevan samalla tasolla ja liikevoiton samalla tasolla tai parempi edellisvuoteen nähden. Ennustamme liikevaihdon nousevan 2 % ja oik. liikevoiton 6 % vajaaseen 43 MEUR:oon. Tulosparannus perustuu Ruotsin Kiinteistöpalveluiden tappioiden pienemiseen. Oik. liikevoiton osalta ohjeistus voi olla myös vain ”samalla tasolla”. Osinkoennusteemme on 0,50 euroa, 1 sentti vertailukautta korkeampi.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Lassila & Tikanoja
Lassila & Tikanoja on palveluyritys, jonka liiketoiminta muodostuu pääasiassa erilaisista palveluista kolmessa eri osa-alueessa: Ympäristöpalvelut, Teollisuuspalvelut ja Kiinteistöpalvelut. Yhtiö pyrkii pitämään materiaalit ja kiinteistöt mahdollisimman pitkään tuottavassa käytössä sekä tehostamaan raaka-aineiden ja energian käyttöä. L&T asiakkaat ovat pääosin yrityksiä ja yhtiöllä on toimintaa Suomessa ja Ruotsissa.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut27.12.2024
2023 | 24e | 25e |
---|
2023 | 24e | 25e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 802,1 | 769,5 | 781,9 |
kasvu-% | −5,0 % | −4,1 % | 1,6 % |
EBIT (oik.) | 39,0 | 40,5 | 42,6 |
EBIT-% (oik.) | 4,9 % | 5,3 % | 5,4 % |
EPS (oik.) | 0,82 | 0,78 | 0,82 |
Osinko | 0,49 | 0,50 | 0,55 |
Osinko % | 5,2 % | 5,7 % | 6,2 % |
P/E (oik.) | 11,52 | 11,31 | 10,74 |
EV/EBITDA | 5,11 | 8,22 | 5,14 |
