Glaston Q4’24 -ennakko: Odotamme positiivisen marginaalikehityksen jatkuneen
Glaston julkistaa Q4-raporttinsa perjantaina 14.2. arviolta klo 8.30. Odotamme yhtiön lievän positiivisen operatiivisen marginaalikehityksen jatkuneen huolimatta ennustamastamme liikevaihdon laskusta. Suurimman mielenkiinnon kohteena ovat vuodelle 2025 annettava ohjeistus sekä tarkemmat markkinakommentit.
Ennustamme tilausten kasvaneen lievästi vertailukaudesta
Odotuksemme Glaston Q4-tilauskertymäksi on noin 59 MEUR (+3 % v/v). Yhtiö on julkistanut yhden Q4:lle kirjattavan tilauksen (arviomme mukaan 2–3 MEUR:n arvoinen osuus CHAMP EVO ajoneuvolasin esikäsittelylinjatilauksesta), mutta lokakuussa järjestettyihin Glasstec-messuihin liittyen tilausjulkistuksia ei ole ollut. Toimialalle on kuitenkin tyypillistä, että asiakkaat eivät anna suostumusta julkaisemiseen. Käsityksemme mukaan Glastonin myyntiputki on edelleen hyvä, mutta asiakkaiden päätöksenteko on edelleen verkkaista. Arvioimmekin, että Q4’24:n tilausvirta on ollut automaatio-, muiden modernisaatio- ja palvelutilausten varassa varsinaisten laitetilausten roolin pienennyttyä. Käsittelimme laajemmin Glastonin markkinanäkymien viimeaikaista kehitystä tammikuussa julkaistussa päivityksessämme.
Odotamme kannattavuuden nousutrendin jatkuneen
Glaston lähtökohdat Q4:lle olivat tilauskannan (Q3’24: 102 MEUR) puolesta vertailukautta heikommat (-9 % v/v). Tilauskanta on kuitenkin mahdollistanut kohtuullisen suorituksen loppuvuodelle. Tilauskannan mukaisesti arvioimme yhtiön liikevaihdon laskeneen Q4:llä 7 %:lla ja päätyneen 55,5 MEUR:oon. Arvioimme Architecture-yksikön liikevaihdon laskeneen 12 %:lla ja Mobility, Display & Solar (MDS) -yksikön liikevaihdon nousseen 7 %, heijastaen molempien yksiköiden tilauskannan muutoksia. Vaikka matalakatteisemman MDS-yksikön osuus liikevaihdosta kasvaakin, arvioimme muutoin palveluvetoisemman myyntimixin sekä tehtyjen tehokkuustoimenpiteiden ja kulukurin pitäneen vertailukelpoisen kannattavuuden nousutrendillä ja EBITA-marginaalin olleen 8,0 % (7,6 %). Arvioimme, että raportoitua liikevoittoa painaa -3,0 MEUR:n kertaerä esikäsittelylinjojen valmistuksen siirrosta Sveitsistä Kiinaan. Odotamme osingon/pääomanpalautuksen olevan viime vuoden tasolla 0,05 eurossa osakkeelta.
Odotuksissamme lievää tuloskasvua vuodelta 2025
Kuten viimeisimmässä päivityksessämme totesimme, ovat Glaston tuotteiden tärkeimpien kysyntäajurien lyhyen aikavälin näkymät globaalisti kohtuullisen vaimeat. Tilanteessa ei ole sittemmin tapahtunut olennaisia muutoksia ja selkeämpää positiivista markkinakäännettä joudutaan vielä odottelemaan. Uskomme saatujen tilausten kuitenkin kääntyvän tänä vuonna kasvuun, etenkin kun huomioidaan pehmeä H1’24-vertailukausi. Tämän mukaisesti odotamme Glastonin liikevaihdon kasvavan kuluvana vuonna maltillisesti (+3 v/v) ja marginaaliparannuksen samalla jatkuvan (2025e oik. EBITA-%: 7,8 %) kun odotamme yhtiön oikaistun EBITAn nousevan 17,4 MEUR:on. Omat ja markkinoiden odotukset täyttyisivät, jos ohjeistus indikoisi liikevaihdon pysymistä vähintään vuoden 2024 tasolla ja vertailukelpoisen EBITAn lievää kasvua. Ohjeistuksen lisäksi haluamme kuulla tarkempia kommentteja markkinanäkymistä eri asiakassegmenteissä ja alueilta, tietoja Tianjinin tehtaan kapasiteetin käyttöasteista ja operatiivisesta toiminnasta, tilauskannan katteista sekä vuoden 2025 marginaaliajureista (oma hinnoittelu vs. kustannukset).
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Glaston
Glaston on vuonna 1870 perustettu lasinjalostusteollisuuden toimija, joka tarjoaa laitteita, palveluita ja ratkaisuja rakennus-, ajoneuvo-, aurinkoenergia- sekä kaluste- ja laiteteollisuuden tarpeisiin. Lisäksi yhtiö tukee uusien, lasiin älyä integroivien teknologioiden kehittämistä. Glaston toimii globaalisti tuotannon, palveluiden ja myynnin saralla. Glastonin koneilla prosessoitua lasia toimitetaan arkkitehtuurilasi-, autolasi-, aurinkoenergia- ja laiteteollisuudelle. Suurin osa yrityksen teknologialla tuotetusta lasista toimitetaan rakennusteollisuudelle.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut14.01.
2023 | 24e | 25e |
---|
2023 | 24e | 25e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 219,7 | 216,6 | 223,0 |
kasvu-% | 2,9 % | −1,4 % | 3,0 % |
EBIT (oik.) | 11,4 | 11,4 | 13,4 |
EBIT-% (oik.) | 5,2 % | 5,3 % | 6,0 % |
EPS (oik.) | 0,09 | 0,08 | 0,10 |
Osinko | 0,05 | 0,05 | 0,05 |
Osinko % | 6,8 % | 6,9 % | 6,9 % |
P/E (oik.) | 8,38 | 8,95 | 7,50 |
EV/EBITDA | 4,67 | 5,62 | 4,01 |
