Finnair: Matkustajakäyttöaste jatkoi nousuaan helmikuussa
Finnair julkisti torstaina liikennetietoraporttinsa helmikuulta. Raportti oli kokonaisuutena melko neutraali, kun ennusteitamme selvästi korkeampi matkustajakäyttöaste paikkasi odotuksistamme jääneitä volyymejä. Raportti ei kuitenkaan aiheuta välittömiä muutospaineita Finnairin Q1:n ennusteisiimme.
Matkustajaliikenteen myyntiä vetivät helmikuussa yhtiön pitkät reitit
Helmikuussa Finnairin oman toiminnan matkustajamäärä kasvoi 5 %, kapasiteetti 3 % ja myyty volyymi reilut 7 %. Finnairin Aasian liikennettä rajoittaa Venäjän ylilentokielto, mutta helmikuu oli toki yhtiölle vertailukelpoinen kuukausi suhteessa viime vuoden helmikuuhun. Tänä vuonna helmikuussa oli tosin yksi lentopäivä vertailukautta vähemmän karkauspäivän takia. Suhteessa tammikuuhun numerot heikkenivät, mikä on tyypillistä lentopäivien lukumääräero huomioiden.
Finnairin matkustajamäärä ja volyymi kasvoivat Aasiassa 16 %, mikä ylitti lievästi ennusteemme matkustajamäärän osalta, mutta volyymikasvu jäi kuitenkin odotuksistamme. Alueen kapasiteetti taas supistui hieman, kun olimme odottaneet sen osalta kasvua. Näiden tekijöiden summana Aasian kehitys oli kuitenkin kokonaisuutena ennusteitamme parempaa ja positiivista kehitystä vetivät erityisesti Japanin- ja Singaporen-reitit. Toisella kaukoliikennealueella Pohjois-Amerikassa kapasiteetti kasvoi Dallasiin lisättyjen vuorojen ansiosta, mutta volyymikasvu ei kuitenkaan yltänyt odotuksiimme. Näin ollen helmikuu oli Pohjois-Amerikassa hieman odotuksiamme vaisumpi.
Euroopassa ja myös Kotimaassa British Airwaysille vuokratut A321-koneet palautuivat Finnairin käyttöön, mikä nosti Euroopassa kapasiteettia 15 % ja Kotimaassa 5 %. Erityisesti Kotimaassa matkustajamäärät ja myydyt volyymit eivät kuitenkaan pysyneet helmikuussa kapasiteetin perässä, minkä myötä alueen kehitys jäi ennusteitamme vaisummaksi. Euroopassa myydyt volyymit ylittivät kuitenkin odotuksemme. Lähi-idässä yhteistyö Qatar Airwaysin kanssa reiteillä Tukholmasta ja Kööpenhaminasta ja Dohaan päättyi tammikuussa, minkä myötä alueen kapasiteetti ja myydyt volyymit sekä matkustajamäärät laskivat selvästi.
Matkustajakäyttöaste paikkasi jälleen odotuksistamme jääneitä volyymejä
Finnairin lyhyen ajan tuloksen muodostumisen kannalta tärkeä matkustajakäyttöaste asettui helmikuussa 75 %:iin, joka ylitti ennusteemme lähes 3 %-yksiköllä. Saavutettu matkustajakäyttöaste oli tosin hieman normaalien aikojen (ts. ilman pandemiavuosia 2020–2021) helmikuita alempana, mutta lukema kuitenkin parani viime vuoden helmikuusta niin ikään 3 %-yksiköllä. Pidemmän ajan keskiarvosta jäänyt matkustajakäyttöaste johtui näkemyksemme mukaan etenkin lyhyiden reittien kapasiteetin ripeästä kasvusta ja osin myös lyhyiden reittien osuuden kasvusta portfoliosta (sis. Venäjän ylilentokiellon negatiivinen vaikutus Aasian liikenteeseen).
Alueista Kotimaan ja Pohjois-Amerikan matkustajakäyttöasteet jäivät helmikuussa hyvin vaisuille ja odotuksiamme matalammille tasoille noin 66 %:iin. Myös Euroopassa matkustajakäyttöaste säilyi vaisulla mutta suunnilleen ennusteemme mukaisella noin 70 %:n tasolla Sen sijaan Aasian noin 83 %:n sekä Lähi-idän noin 89 %:n matkustajakäyttöasteet kohosivat absoluuttisesti hyville ja odotuksiamme korkeammille tasoille. Lähi-Idän osalta Tukholman ja Kööpenhaminan reittien lopettaminen nosti käyttöastetta roimasti, mikä viittaa alueen Suomeen ja Suomesta suuntautuvan liiketoiminnan sujuvan hyvin.
Lippujen hintapaineet ovat hellittämässä viime vuoden jälkeen
Lippuhinnoittelun kehitystä Finnairin liikenneraportti ei avaa. Finnairin Euroopan ja Kotimaan kilpailijoista Norwegian julkisti helmikuun liikennedatansa myös torstaina ja yhtiö raportoi keskituottojen 5 %:n laskusta helmikuulta. Yhtiön keskimääräisen reittipituuden 12 %:n kasvun takia luvun suhteuttaminen on kuitenkin hankalaa. Finnairin Q4-raportti antoi kuitenkin viitteitä hintapaineen hellittämisestä, kun Finnairin keskituotto laski neljän kvartaalin selvien pudotusten jälkeen enää lievästi. Arviomme mukaan hinnoitteluympäristön parantumista on ollut tukenut kuluttajien reaalipalkkojen nousu sekä myös vertailulukujen maltillistuminen.
Helmikuu ei tuonut helpotusta rahdille Aasiassa ja Lähi-idässä
Helmikuussa Finnairin rahtikapasiteetti koostui kokonaan normaalin toimintamallin mukaisesti matkustajalentojen ruumien rahtikapasiteetista. Rahtivolyymi putosi Aasian ja Lähi-idän rahtiliikenteen kapasiteetin laskun myötä reippaat 7 %. Rahdille myös tammikuu oli haastava, ja näin ollen startti vuoteen on ollut melko selvästi odotuksiamme heikompi.
Raportin kokonaiskuva oli mielestämme melko neutraali
Kokonaisuutena Finnairin helmikuun liikenneraportti oli melko neutraali, kun ennusteitamme selvästi korkeampi matkustajakäyttöaste paikkasi odotuksistamme jääneitä volyymejä sekä matkustajaliikenteessä että rahdissa. Raportti ei kuitenkaan aiheuta välittömiä muutospaineita Finnairin Q1:n ennusteisiimme tässä vaiheessa. Ennustamme Finnairin kapasiteetin kasvan tänä vuonna noin 8 %, liikevaihdon 9 % 3316 MEUR:oon ja oikaistun liikevoiton 11 % 168 MEUR:oon. Finnair ohjeisti tilinpäätöksensä yhteydessä helmikuussa kuluvalle vuodelle noin 10 %:n kapasiteetin kasvua, 3,3–3,4 miljardin euron liikevaihtoa ja 100–200 MEUR:n oikaistua liikevoittoa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Finnair
Finnair on yksi maailman vanhimmista edelleen operoivista lentoyhtiöistä. Vuonna 1923 perustettu Finnair on Aasian ja Euroopan väliseen matkustaja- ja rahtiliikenteeseen erikoistunut verkostolentoyhtiö. Finnair on Suomen sisäisessä liikenteessä markkinajohtaja, mutta yhtiön kilpailukenttä on varsin erilainen Suomen sisäisillä, Suomen ja Euroopan välisillä sekä kaukoreiteillä.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut14.02.
2024 | 25e | 26e |
---|
2024 | 25e | 26e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 3 048,7 | 3 315,5 | 3 362,0 |
kasvu-% | 2,0 % | 8,7 % | 1,4 % |
EBIT (oik.) | 151,4 | 168,2 | 183,0 |
EBIT-% (oik.) | 5,0 % | 5,1 % | 5,4 % |
EPS (oik.) | 0,33 | 0,39 | 0,41 |
Osinko | 0,11 | 0,11 | 0,13 |
Osinko % | 4,7 % | 3,1 % | 3,6 % |
P/E (oik.) | 7,10 | 9,14 | 8,68 |
EV/EBITDA | 3,27 | 3,00 | 2,62 |
