Fifaxin kalakannan kasvu jatkunut hyvänä
Fifaxin julkaiseman verkkouutisen perusteella yhtiön kasvattamien kirjolohien kasvu on edennyt hyvin ja odotustemme mukaisesti kevään aikana. Hyvän kehityksen jatkuessa yhtiö pystyisi jälleen aloittamaan ympäristöystävällisesti tuotetun kirjolohen toimitukset vuoden 2024 loppupuolella.
Kalojen kasvu ollut pitkälti arvioimamme käyrän mukaista
Fifax julkaisi tiistaina 16.4. verkkouutisen, jonka mukaan yhtiön kalakannan massa on nyt jo yli 160 tonnia (helmikuun lopussa 100 t). Suurimpien kalojen altaassa keskipaino on nyt noin 300 grammaa (6.3. lähes 200g). Kalojen kasvu on siten kehittynyt pitkälti ennusteidemme mukaisesti. Kasvatuksen onnistuessa kalojen kasvu noudattaa jokseenkin eksponentiaalista käyrää, jolloin yhtiöllä olisi mahdollisuus yltää täyteen 900 tonnin kalakantaan vuoden 2024 loppuun mennessä, mikä puolestaan mahdollistaisi täyden kapasiteetin mukaisten kalatoimitusten aloittamisen ja liikevaihdon nopean kasvun. Fifax aloitti nykyisen kalankasvatusrupeamansa mätimunien hautomisella maaliskuussa 2023. Nyt julkaistussa verkkouutisessa kerrotaan, että kuudes mätimunaerä saapui kasvattamolle maaliskuussa 2024. Uusia mätimunaeriä on siis haudottu säännöllisin väliajoin viimeisen vuoden aikana ja kalojen kokojakauman tulisi siten olla suotuisa jatkuvaa tuotantoa ajatellen, mikäli kalojen kasvu jatkuu hyvänä.
Lähde: Inderesin arvio pohjautuen Fifaxin raportoimiin lukuihin ja tavoitteisiin. Sininen kuvastaa toteumaa ja harmaa ennustetta.
Bioturvallisuutta ja kasvatustehokkuutta parannettu
Kesällä 2022 havaitun IHN-viruksen jälkeen Fifax on tehnyt muutoksia kasvattamoonsa bioturvallisuuden parantamiseksi ja kasvatuksen tehokkuuden parantamiseksi. Kasvattamon tyhjentäminen vedestä on mahdollistanut pidempäänkin mielessä olleiden muutosten toteuttamisen veden käsittelyyn ja kulkuun. Kasvattamon kolme kasvatusyksikköä ovat nyt eristetty toisistaan, jotta mahdolliset taudinaiheuttajat eivät tulevaisuudessa voisi levitä koko kasvattamoon yhtä aikaa. Myös veden puhdistusta on tehostettu ja hygieniaprosesseja kehitetty edelleen. Kolmesta kasvatusyksiköstä yksi on nyt käytössä ja toisen parannustyöt ovat valmiit, mikä mahdollistaa käyttöönoton H1:n aikana. Kolmannen yksikön käyttöönotto suunnitellaan toteutettavan H2:n aikana kalakannan kasvaessa ja vaatiessa lisää kasvutilaa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Fifax
Vuonna 2012 perustettu Fifax on kalankasvatusta harjoittava yhtiö, joka tuottaa kirjolohta pääasiassa Suomen ja Ruotsin markkinoille. Yhtiön maanpäällistä ultraintensiivistä RAS-kiertovesijärjestelmää hyödyntävä tuotantolaitos valmistui vuoden 2020 alussa. Tuotantolaitos sijaitsee Eckerössä, ja se on yksi Pohjois-Euroopan suurimmista jo toiminnassa olevista maanpäällisistä kalankasvattamoista. Yhtiön asiakkaat koostuvat tukkuliikkeistä, jalostajista ja vähittäiskaupan toimijoista, jotka sijaitsevat pääosin Manner-Suomessa sekä pienissä määrin myös Ruotsissa.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut06.03.2024
2023 | 24e | 25e |
---|
2023 | 24e | 25e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 0,0 | 1,3 | 14,9 |
kasvu-% | −99,7 % | 33 122,7 % | 1 017,5 % |
EBIT (oik.) | −6,0 | −5,6 | 1,2 |
EBIT-% (oik.) | −149 225,0 % | −421,3 % | 7,9 % |
EPS (oik.) | −0,09 | −0,08 | 0,01 |
Osinko | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Osinko % | |||
P/E (oik.) | - | - | 31,07 |
EV/EBITDA | - | - | 9,60 |
