Sitowise Q4'24: Resultattrenden är negativ

Översättning: Ursprunglig rapport publicerad på finska den 13/2/2025 kl. 7.28 EET
Vi sänker Sitowises riktkurs till EUR 2,50 euro (tidigare EUR 2,70) och vi upprepar vår Minska rekommendation efter bolagets Q4 resultat. Sitowises år 2024 var klart sämre än väntat och baserat på utsikterna kommer 2025 fortfarande att vara resultatmässigt svagt. Lönsamhetsutmaningarna för Byggverksamheten och verksamheten i Sverige fortsätter tills vidare och en vändning till det bättre kräver, utöver förbättringar i den operativa prestandan, även stöd från marknaden. Med tanke på riskerna i verksamheten och den osäkra resultatutvecklingen ser vi inte att aktiens riskjusterad avkastning är attraktiv för tillfället.
Svagt resultat under årets sista kvartal
Sitowises omsättning sjönk med 8 % under Q4 till 48,8 MEUR (Q4'23: 52,8 MEUR) och har minskat sex kvartal i rad. Den förväntade omsättningsnedgången under Q4 berodde bl.a. på att julhelgerna inföll ogynnsamt för arbetsgivaren, men operativt påverkades den mer av den otillräckliga orderstocken och den svaga marknadssituationen i byggverksamheten i Sverige och Finland. Orderstocken minskade med 8 % under Q4 och det finns för få tecken på en vändning i omsättningstillväxten. Tillväxt behövs, eftersom lönsamheten var betydligt under förväntningarna. Justerad EBITA sjönk till 1,2 MEUR under Q4 och marginalen till 2,5 % (Q4'23: 4,5 %). Med tanke på den svaga jämförelseperioden var kvartalets resultat svagt och justerad EBITA var 65 % under våra prognoser (prognos: 3,5 MEUR) och marginalen med flera procent (prognos: 7,0 %). Den svaga lönsamheten och prognosmissen beror på en lägre debiteringsgrad på grund av julens tajming och den svaga marknadssituationen på byggmarknaden, men även projektutmaningar som återigen uppstått under kvartalet. Enligt Sitowise telekonferens verkar projektutmaningarna vara mer marknadsdrivna, men deras återkomst kvartal efter kvartal väcker oro angående sundheten i Sitowises verksamhet (särskilt i Sverige).
Brist på guidance ökar osäkerheten
Utöver det savag resultatet gav Sitowise ingen guidance för 2025. Enligt Sitowise finns det osäkerhet kring tidpunkten för återhämtningen på byggmarknaden och omsättningen kan därmed inte uppskattas tillförlitligt. Vi anser att bristen på guidance är negativt och i kombination med resultatet, som var lägre än väntat, väcker det oro över Sitowises riktning eller brist på riktning. Utebliven guidance och de utmanande utsikterna sänkte våra prognoser för de närmaste åren tydligt.
Baserat på utsikterna förväntar vi oss att Sitowises tillväxt startar först från och med 2026 (+9 %) och tillväxten fortsätter även under 2027 (+7 %). Med ökade volymer och debiteringsgrader stiger lönsamheten till närmare 9 % (EBITA-%) från cirka 5 % föregående år (24e). Detta ligger även närmare Sitowises normaliserade nivå (9-10 %). Trots den goda EBITA-tillväxten kommer stora och fortfarande ökande finansieringskostnader att tära på en stor del av nettoresultatet under de närmaste åren. De största riskerna med våra prognoser är relaterade till en fördröjd marknadsåterhämtning, fortsatta interna utmaningar för Sitowise och inflationstryck (löner).
Värderingen är utmanande de närmaste åren, men det finns potential
Sitowises värdering för innevarande år är utmanande på grund av det svaga resultatet och vi betonar därför 2026 års mer normala vinstnivå i vår värdering. Under 2026 kommer värderingen att sjunka på grund av vinsttillväxt (26e, genomsnitt: EV/EBITDA: 6x, P/E: 12x), men är dock bara på en neutral nivå. Baserat på nästa år och värderingsnivån vi accepterar (EV/EBITDA: 7x, P/E: 12x) finns det knappt någon uppsida i aktien och utdelningen stöder inte heller den förväntade avkastningen. Värdet av vår DCF är högre än nuvarande aktiekursen (EUR 3,3), vilket indikerar långsiktig potential. På kort sikt anser vi dock att risker relaterade till marknaden, bolagets prestation och den ekonomiska situationen begränsar uppsidan.
Login required
This content is only available for logged in users
Sitowise Group
Sitowise Group är verksamt inom bygg- och infrastruktur. Bolaget är specialiserat inom utveckling av större byggnadsprojekt. Exempel på projekt som bolaget utför, på egen hand och i samarbete med övriga aktörer inom branschen, inkluderar väg- och byggkonstruktion, samt rör- och underjordskonstruktioner. Störst verksamhet återfinns inom den nordiska marknaden, där kunderna återfinns bland företagskunder samt offentliga aktörer.
Read more on company pageKey Estimate Figures13.02.
2024 | 25e | 26e |
---|
2024 | 25e | 26e | |
---|---|---|---|
Omsättning | 192,9 | 191,2 | 207,6 |
tillväxt-% | −8,5 % | −0,9 % | 8,5 % |
EBIT (adj.) | 4,6 | 9,5 | 14,7 |
EBIT-% | 2,4 % | 5,0 % | 7,1 % |
EPS (adj.) | −0,01 | 0,08 | 0,20 |
Utdelning | 0,00 | 0,10 | 0,14 |
Direktavkastning | 4,0 % | 5,6 % | |
P/E (just.) | - | 32,17 | 12,78 |
EV/EBITDA | 11,92 | 8,02 | 6,25 |
