Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

EYEON GROUP AB (publ): Villkoren avseende avtalat förvärv av Safestate AB är nu uppfyllda

Eye World
Ladda ner börsmeddelandet

Den 11 mars 2025 meddelades att Eyeon Group AB ingått avtal om villkorat förvärv av samtliga aktier i Safestate AB. Framförallt krävdes en obligatorisk FDI anmälan behandlas av Inspektionen för strategiska produkter. Idag har myndigheten meddelat att det inte finns några invändningar mot att transaktionen genomförs. I och med detta är samtliga villkor enligt avtalet uppfyllda och därmed fortgår processen med att genomföra och tillträda förvärvet.

Köpeskillingen som uppgår till 101 189 950 SEK, kommer erläggas med nyemitterade aktier i EyeonGroup ("Vederlagsaktierna"), vilka betalas genom Säljarnas tillskjutande av aktier i Safestate i en apportemission. Teckningskursen för varje Vederlagsaktie uppgår till 15 SEK per aktie och totalt antal Vederlagsaktier uppgår till högst 6 745 996 aktier. Nyemissionen av Vederlagsaktier kommer beslutas av Bolagets styrelse med stöd av det bemyndigande som beslutades på extra bolagsstämma den 4 mars 2025.

För mer information, kontakta

Fredrik Björklund, VD, Eyeon Group AB (publ.)

Telefon: 070-892 35 92

E-post: fredrik.bjorklund@eyeonid.com

Om EyeonGroup

Eyeon Group AB (publ), grundat 2015, är en av norra Europas ledande och snabbast växande leverantörer av SaaS-lösningar inom Cyber Security. Vi är din kompletta partner och One Stop Shop för digital säkerhet, med en unik AppStore som samlar hela 11 kraftfulla tjänster under ett och samma tak. Våra partners kan smidigt välja de lösningar som passar deras affärsmodell och enkelt erbjuda dessa vidare till sina slutkunder.

Eyeon Group levererar innovativa affärslösningar inom IT-säkerhet, integritetsskydd och avancerade AI-baserade datalösningar. Våra produkter är särskilt framtagna för B2B-marknaden, med fokus på krävande branscher som bank och finans, försäkring, telekom och hosting. Vi hjälper företag i hela Europa att skydda sina digitala tillgångar och att ligga steget före cyberhoten - idag och i framtiden.

Bifogade filer

PM-EyeonGroup-Forvarv-SS-FDI.pdf
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.