Nokian Renkaat: Rengaskartelliepäilyt hälvenemässä

Euroopan komission kartelliyksiköstä kerrottiin viime viikon lopulla julkisuuteen tietoja rengasyhtiöiden kartellitutkinnasta, jonka osana Nokian Renkaillekin tehtiin yllätystarkastus tammikuussa 2024. Komission mukaan ”järjestelmällisiä ongelmia” ei ole havaittu. Mitään virallista tietoa tutkinnan lopputuloksesta ei kuitenkaan ole julkaistu. Kommentit viittaavat kuitenkin mielestämme siihen, että vakavia seuraamuksia tutkinnasta ei olisi rengasyhtiöille tulossa.
Euroopan Komissio tutkii rengasalan hintakoordinointia
Euroopan Komissio tiedotti tammikuussa 2024 tehneensä yllätystarkastuksia useaan EU-alueella toimivaan rengasyhtiöön, jossa myös Nokian Renkaat vahvisti olleensa mukana. Kommentoimme asiaa tuolloin täällä. Komissiosta tarkennettiin myöhemmin, että tutkinnassa on etenkin hintakoordinointi julkisen viestinnän avulla ja ilmeisesti nimenomaan yhtiöiden tulospuheluissa. Viime viikolla julkisuuteen annetujen kommenttien perusteella selkeitä rikkomuksia ei siis ole löytynyt, tästä uutisoi Suomessa Aamulehti. Kilpailuviranomaisten tutkinnasta ei kuitenkaan ole mitään tarkkaa ja virallista tietoa, eikä yhtiökään ole asiasta tiedottanut mitään uutta tammikuun 2024 jälkeen.
Kilpailurikkomuksista voisi saada ison sakon
EU:n kilpailurikkomuksista voi saada maksimissaan sakon, jonka suuruus on 10 % yhtiön liikevaihdosta. Sakon määrä kuitenkin riippuu teon vakavuudesta ja kestosta sekä mahdollisesta yhteistyöstä viranomaisten kanssa. Tuoreiden kommenttien valossa rengasyhtiöt välttynevät kuitenkin näkemyksemme mukaan vakavilta seuraamuksilta.
Login required
This content is only available for logged in users